ezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Obsługa BHP obejmuje realizację czynności, które wynikają bezpośrednio z Rozporządzenia Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto firma przejmując kwestie związane z bezpieczeństwem zajmuje się także przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP dla pracowników, zarówno okresowego szkolenia, jak i wstępnego szkolenia BHP. Obsługa BHP często obejmuje także kwestie związane z PPOŻ, takie jak regularne przeglądy sprzętu gaśniczego oraz prowadzenie szkoleń PPOŻ. Usługi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy dotyczą także wykonania oceny ryzyka zawodowego. Firma oferująca obsługę BHP zajmuje się także udzielaniem pomocy we wdrażaniu odpowiednich systemów zarządzania bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie.
Czym są choroby zawodowe
Choroby zawodowe to gruba chorób, które są spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy. Choroby zawodowe mogą być także spowodowane niewłaściwym wykonywaniem danej pracy. Istnieje wiele różnych chorób zawodowych, a ich klasyfikacją oraz leczeniem zajmuje się medycyna pracy. W zapobieganiu występowania chorób zawodowych ważna jest odpowiednia edukacja pracowników, a także zapewnienie optymalnych warunków pracy. Przepisy BHP, które dotyczą bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy, z pewnością pomagają w zapobieganiu chorobom zawodowym. Stosowanie się do zasad BHP oraz zapewnianie szkolenia BHP pracownikom i pracodawcom jest istotne ze zdrowotnego punktu widzenia. W pracy, w której występuje styczność pracownika z różnymi niebezpiecznymi i szkodliwymi substancjami, występuje także większe ryzyko wystąpienia choroby zawodowej. Przy zapobieganiu chorobom zawodowym istotne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych oraz odpowiednich szkoleń z zakresu BHP.
Okres ważności okresowych szkoleń BHP
Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz pracodawców. Istnieje kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są dostosowane do stanowiska zajmowanego przez pracownika. Okresowe szkolenia BHP posiadają określony termin ważności, który może się różnić w zależności od szkolenia. Najkrótszy termin ważności posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, który wynosi 3 lata. Jest tak dlatego, że praca na takim stanowisku jest bardziej niebezpieczna i wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wypadku lub innej niebezpiecznej dla pracownika sytuacji. Zaś najdłuższy okres ważności, bo wynoszący sześć lat, posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników biurowych. Okresy ważności poszczególnych rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z przepisów BHP. Ważne jest więc powtarzanie szkoleń BHP co jakiś czas, także w celu lepszego przyswojenia i ugruntowania wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.
Szkolenia z pierwszej pomocy dla kierowców
Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu ciąży na każdym obywatelu. Za nieudzielenie pierwszej pomocy mogą grozić różne kary, dlatego ważna jest znajomość zasad udzielania pomocy w konkretnych sytuacjach. Kursy z pierwszej pomocy przedmedycznej są prowadzone przez firmę działającą w branży BHP, która prowadzi także szkolenia PPOŻ oraz szkolenia BHP. Podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest podczas kursu na prawo jazdy, w części teoretycznej. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest szczególnie istotna dla kierowców, ponieważ na drodze może dojść do wielu niebezpiecznych wypadków, w których poszkodowani będą wymagali pomocy. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może zapobiec doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej, a w niektórych przypadkach może nawet uratować życie takiej osobie. Ponadto w razie wypadku samochodowego należy pamiętać także o tym, żeby odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku i je oznakować, o czym uświadamia się kierowców podczas kursu.